Fiolbackens vattenskada (NJA 2007 s. 709)

Högsta domstolens avgörande i mål T 2062-06, 2007-10-23 (NJA 2007 s. 709, ”Fiolbackens vattenskada”). Den som köper en bostadsrätt ansvarar inte mot föreningen för skador som den tidigare innehavaren orsakat genom bristande inre underhåll.

Vad gällde målet?

En tidigare bostadsrättshavare hade skött det inre underhållet så illa att det orsakat skada på föreningens fastighet utanför lägenheten. Föreningen krävde ersättning av den som senare köpt bostadsrätten. Frågan var om förvärvaren ansvarar för den föregående innehavarens försummelse.

Vad sa HD?

HD ändrade hovrättens dom och ogillade föreningens talan. En förvärvare av en bostadsrätt övertar inte ansvaret för skador som den tidigare innehavaren orsakat föreningen genom bristande inre underhåll. Bostadsrättshavarens underhållsansvar enligt bostadsrättslagen medför inte att en ny innehavare blir ersättningsskyldig för skador som uppkommit före förvärvet. Avgörande lagrum: 7 kap. 12 § bostadsrättslagen.

Vad betyder domen i praktiken?

Köper du en bostadsrätt ärver du inte den tidigare ägarens skadeståndsansvar mot föreningen för gammalt eftersatt underhåll. Föreningen får i stället vända sig mot den som faktiskt orsakat skadan. En köpare bör ändå besiktiga lägenheten — eftersatt underhåll kan ändå bli köparens problem att åtgärda framåt.

Liknar det er situation?

Har ni en tvist om en bostadsrätt eller i en bostadsrättsförening? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom bostadsrätt och bostadsrättsföreningar eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.

Kontakta ossRing 08-562 403 40

Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.

Läs vidare

Relaterade rättsfall