Tekniska rådets jäv (NJA 2022 s. 905)
Högsta domstolens avgörande i mål Ö 7081-21, 2022-12-07 (NJA 2022 s. 905, ”Tekniska rådets jäv”). HD slår fast att ett tekniskt råd var jävigt eftersom rådet tidigare varit anställt i samma bolagskoncern som en part och dess make var anställd där — sådana band kan rubba förtroendet för domarens opartiskhet.
Vad gällde målet?
I ett mark- och miljömål beslutade Mark- och miljööverdomstolen att inte meddela prövningstillstånd. I avgörandet deltog ett tekniskt råd som också var föredragande. Rådet hade tidigare varit anställt inom den bolagskoncern som en av parterna tillhörde, och rådets make var anställd inom samma koncern. Frågan var om dessa omständigheter gjorde rådet jävigt.
Vad sa HD?
HD förklarade att det tekniska rådet hade varit jävigt, meddelade prövningstillstånd i målet i övrigt, undanröjde Mark- och miljööverdomstolens avgörande och visade målet åter. Rådets tidigare anställning i partens koncern och makens pågående anställning där utgjorde sådana särskilda omständigheter som är ägnade att rubba förtroendet för domarens opartiskhet och oberoende (4 kap. 13 § 10 rättegångsbalken). Det vägde också in att rådet inte hade upplyst om makens ställning i koncernen.
Vad betyder domen i praktiken?
Domen påminner om att jäv inte bara handlar om direkta partsrelationer utan även om mer indirekta band — tidigare anställningar och nära anhörigas anställningar hos en part eller dess koncern. Domare och tekniska råd bör självmant upplysa om sådana förhållanden, och en utebliven upplysning förstärker jävsintrycket. Parter bör vara uppmärksamma på rättens sammansättning, eftersom jäv kan leda till att avgörandet undanröjs.
Liknar det er situation?
Står ni inför en tvist som kan hamna i domstol? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom tvistlösning eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.
Kontakta ossRing 08-562 403 40
Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.
Läs vidare
Sök fram avgörandet (NJA 2022 s. 905, mål nr Ö 7081-21) i HD:s söktjänst Sök rättspraxis