RH 2010:49 — preskriptionstid för övertrasserat inlåningskonto

Hovrätten för Västra Sveriges avgörande i mål ÖÄ 3437-10, 2010-08-23 (RH 2010:49). En övertrasserad bankfordran ansågs inte vara en konsumentfordran – preskriptionstiden blev tio år i stället för tre.

Vad gällde målet?

J.A. invände mot Kronofogdemyndighetens verkställighet av en tredskodom och gjorde bland annat gällande att SEB:s fordran, som grundades på övertrassering av ett inlåningskonto i samband med värdepappershandel, var preskriberad. Frågan i hovrätten var om den kortare treåriga preskriptionstiden för konsumentfordringar gällde, eller om den allmänna tioåriga tiden skulle tillämpas.

Vad sa hovrätten?

Hovrätten avslog J.A:s överklagande – verkställigheten av tredskodomen står fast. Den treåriga preskriptionstiden i 2 § andra stycket preskriptionslagen gäller bara fordringar som avser en vara, tjänst eller annan nyttighet som en näringsidkare tillhandahållit en konsument. En fordran på ersättning för övertrasserat inlåningskonto i samband med värdepappershandel kunde inte jämställas med en lånefordran utan var snarare en fordran på ersättning för avtalsbrott. Den omfattades därför av den allmänna tioåriga preskriptionstiden i 2 § första stycket, och preskriptionsavbrott hade skett i rätt tid.

Vad betyder domen i praktiken?

Banker och andra fordringsägare kan i regel räkna med tio års preskriptionstid för fordringar som uppstår genom övertrassering i samband med tjänster som inte är renodlade lån till konsumenter. Gäldenärer bör inte förlita sig på den kortare treårsfristen enbart för att motparten är en bank och kunden en privatperson.

Liknar det er situation?

Står ni inför en tvist som kan hamna i domstol? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom tvistlösning eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.

Kontakta ossRing 08-562 403 40

Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.

Läs vidare

Relaterade rättsfall