RH 2009:55 — klander av skiljedom och preklusion

Svea hovrätts avgörande i mål T 980-06, 2009-05-04 (RH 2009:55): en klandertalan mot en skiljedom ogillades — invändningar om skiljemännens behörighet var prekluderade, och skiljemännen gjorde sig inte skyldiga till något handläggningsfel genom att beakta motpartens sena argumentation.

Vad gällde målet?

State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (Socar) och Frontera Resources Azerbaijan Corporation tvistade i ett skiljeförfarande i Stockholm om oljeleveranser enligt ett avtal från 1998. Skiljenämnden biföll ett av Fronteras krav på cirka 1,2 miljoner USD. Socar väckte klandertalan direkt hos Svea hovrätt och yrkade att skiljedomen skulle upphävas, dels med hänvisning till att skiljemännen saknat behörighet att pröva kravet, dels för att de felaktigt beaktat argumentation som Frontera fört fram sent i förfarandet.

Vad sa hovrätten?

Hovrätten avslog Socars klandertalan i sin helhet — skiljedomen stod fast och Frontera vann. Socars invändningar mot skiljemännens behörighet ansågs prekluderade enligt 34 § andra stycket lagen om skiljeförfarande, eftersom invändningarna genomgående hade framställts som en saklig bestridandegrund snarare än en behörighetsinvändning, och i vart fall för sent. Vad gäller det påstådda handläggningsfelet fann hovrätten att preklusion bara omfattar fel parten känt till eller måste ha insett — den invändningen var alltså inte prekluderad, men i sak fanns inget hinder mot att skiljemännen beaktade Fronteras sena yttrande: det utgjorde närmast ett klargörande, och Socar hade getts tillfälle att bemöta det. Inget handläggningsfel förelåg. Ingen skiljaktig mening förekom.

Vad betyder domen i praktiken?

Parter i ett skiljeförfarande måste resa behörighetsinvändningar tidigt och tydligt som just behörighetsinvändningar — att argumentera i sak riskerar att göra en senare klandertalan om behörighet preskriberad. Den som klandrar en skiljedom för handläggningsfel bör visa att felet upptäcktes eller borde ha upptäckts under förfarandet, inte först i efterhand.

Liknar det er situation?

Står ni inför en tvist som kan hamna i domstol? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom tvistlösning eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.

Kontakta ossRing 08-562 403 40

Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.

Läs vidare

Relaterade rättsfall