RH 2012:46 — avslag på konkursförvaltares begäran om förskott på arvode
Svea hovrätts avgörande i mål Ö 1767-12, 2012-05-08 (RH 2012:46): en konkursförvaltares begäran om förskott på arvode nekades, eftersom varken det utförda arbetet eller konkursens varaktighet ansågs avvika från vad som är normalt i en konkurs av begränsad omfattning.
Vad gällde målet?
Advokaten G.M., förvaltare i Gourmet Bröd i Stockholm AB:s konkurs, begärde efter cirka åtta månader förskott på arvode om 81 250 kr enligt 14 kap. 12 § konkurslagen. Tillsynsmyndigheten i konkurser motsatte sig kravet och menade att konkursen varken var särskilt omfattande eller långvarig. Tingsrätten biföll ändå förvaltarens begäran.
Vad sa hovrätten?
Hovrätten ändrade tingsrättens beslut och avslog förvaltarens begäran om förskott. Enligt förarbetena ska restriktivitet iakttas: förskott förutsätter att förvaltaren har nedlagt betydande arbete och att konkursen väntas pågå så länge att det vore obilligt att kräva att förvaltaren inväntar det slutliga arvodet. Det utförda arbetet och den återstående tiden fram till konkursens beräknade avslutning avvek inte från vad som är gängse i en konkurs av tämligen begränsad omfattning, varför förskott inte var motiverat.
Vad betyder domen i praktiken?
Konkursförvaltare kan inte räkna med förskott på arvode enbart för att uppdraget varit arbetskrävande eller pågått en tid — förskott förutsätter att konkursen är förhållandevis omfattande och långvarig jämfört med vad som är normalt. Relevant vid planering av likviditet och arvodesanspråk i pågående konkursuppdrag.
Liknar det er situation?
Står ni inför en tvist som kan hamna i domstol? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom tvistlösning eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.
Kontakta ossRing 08-562 403 40
Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.