RH 2012:55 — villkor om samtidigt förvärv av två fastigheter godtogs vid ombildning
Svea hovrätts avgörande i mål ÖH 3399-12, 2012-08-29 (RH 2012:55): hovrätten fastställde att en fastighetsägare fick tillstånd att sälja två fastigheter samtidigt till en extern köpare, trots att bostadsrättsföreningen anmält intresse. Villkoret om gemensamt förvärv ansågs inte uppenbart oskäligt eftersom föreningens eget intresse omfattade båda fastigheterna.
Vad gällde målet?
Bostadsrättsföreningen Artilleristen och Riddaren hade anmält intresse att förvärva fastigheterna Kyrkogården 6 och 7, men antog inte hembudet. M.H.M., fastighetsägaren, sökte då tillstånd att sälja båda fastigheterna till L.E. på villkor att köparen förvärvade dem samtidigt. Föreningen motsatte sig och menade att villkoret om gemensamt förvärv var uppenbart oskäligt eftersom fastigheterna var skilda taxeringsenheter.
Vad sa hovrätten?
Hovrätten avslog föreningens överklagande — tillståndet att sälja båda fastigheterna till L.E. stod fast. Enligt 12 § lagen (1982:352) om rätt till fastighetsförvärv för ombildning (ombildningslagen) får en överlåtelse inte ske om ett hembudsvillkor är uppenbart oskäligt mot föreningen. Hovrätten konstaterade att föreningen själv anmält intresse av att förvärva just båda fastigheterna, vilket redan gjorde villkoret om samtidigt förvärv rimligt. Att fastigheterna dessutom delvis utgjordes av samma huskropp med gemensamma installationer förstärkte det naturliga sambandet mellan dem. Villkoret var därför inte uppenbart oskäligt, till skillnad från RBD 20:85, där hembudet i stället avsett annan egendom än den fastighet som omfattades av föreningens intresseanmälan.
Vad betyder domen i praktiken?
Avgörandet visar att en fastighetsägare kan villkora en försäljning med samtidigt förvärv av flera fastigheter utan att det blir uppenbart oskäligt, om bostadsrättsföreningens eget intresse redan omfattar samtliga fastigheter och det finns ett naturligt tekniskt samband mellan dem. Vid ombildningar bör föreningar och säljare tydligt definiera vilka fastigheter en intresseanmälan respektive ett hembud omfattar.
Liknar det er situation?
Har ni en tvist om en bostadsrätt eller i en bostadsrättsförening? Avgörandet visar domstolens bedömning av ett annat fall; utgången i ett enskilt fall beror på omständigheterna och bevisningen. Läs mer på vår sida inom bostadsrätt och bostadsrättsföreningar eller kontakta oss för en bedömning av ert ärende.
Kontakta ossRing 08-562 403 40
Knappen öppnar ett mejl till creo@creoadvokater.se med tre korta frågor. Motpartens namn behövs för vår jävskontroll.