Esterands arvodesbetalning (NJA 2025 s. 643)
Högsta domstolens avgörande i mål T 262-24, 2025-06-17 (NJA 2025 s. 643, ”Esterands arvodesbetalning”). Ett rekonstruktörsarvode som är uppenbart oskäligt kan återvinnas i en efterföljande konkurs.
Vad gällde målet?
Ett bolag betalade arvode till sin företagsrekonstruktör och gick därefter i konkurs. Rekonstruktören hade varit anställd i och haft ägarintressen i ett bolag, och arvodet hade förts över direkt. Konkursboet ville återvinna betalningen. Frågan var om och hur arvodet kunde återvinnas.
Vad sa HD?
HD fastställde hovrättens domslut. Ett arvode som bedöms vara uppenbart oskäligt kan återvinnas i konkurs. Vid bedömningen fick det betydelse att rekonstruktören haft anställning och ägarintressen med koppling till mottagaren och att arvodet förts över direkt. Avgörande lagrum: 4 kap. 8 § konkurslagen.
Vad betyder domen i praktiken?
Arvoden till rekonstruktörer och rådgivare strax före en konkurs kan angripas av konkursboet om de framstår som oskäliga — särskilt vid intressegemenskap. Dokumentera underlag och marknadsmässighet för ersättningar i ett krisläge. Konkursförvaltare bör granska närståendebetalningar inför återvinning.